Kofitsil Plus je kombinovaný anestetikum a antipyretikum.
Forma uvoľnenia a zloženie
Kofitsil Plus sa vyrába vo forme tabliet (10 kusov v blistroch alebo 6 kusoch, alebo 10 kusov v blistrovom balení, 1 až 5 balení v škatuľke).
Zloženie jednej tablety obsahuje účinné látky:
- Kyselina acetylsalicylová - 300 mg;
- Paracetamol - 100 mg;
- Kofeín - 50 mg.
Indikácie na použitie
Kofitsl-Plus je určený pre dospelých so syndrómom bolesti rôzneho pôvodu s miernou a slabou závažnosťou vrátane bolesti hlavy, bolesti zubov, migrény, neuralgie, artralgie, myalgie a algomenorey (bolesť počas menštruácie).
Taktiež sa liek používa u dospelých a detí od 15 rokov s prechladnutím a inými infekčnými a zápalovými ochoreniami, ktoré sprevádzajú vysoká telesná teplota.
kontraindikácie
- Gastrointestinálne krvácanie;
- Erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu (v akútnej fáze);
- Zvýšená tendencia k krvácaniu;
- Neúplná alebo úplná kombinácia ochorení, ako je bronchiálna astma, recidivujúca polypóza paranazálnych dutín a nos s neznášanlivosťou na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné nesteroidné protizápalové lieky (vrátane histórie);
- Nedostatok vitamínu K;
- Hemoragická diatéza (trombocytopenická purpura, von Willebrandova choroba, hemofília, telangiektázia, trombocytopénia, hypoprotrombinémia);
- Portálna hypertenzia;
- Závažná ischemická choroba srdca;
- Odhalenie aneuryzmy aorty;
- Nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy;
- Poruchy spánku;
- Ťažká arteriálna hypertenzia;
- Zvýšená excitabilita;
- glaukóm;
- Sprevádzajúca krvácavá chirurgia;
- Tehotenstvo a laktácia;
- Vek do 15 rokov;
- Precitlivenosť na liek.
Starostlivosť o starších pacientov Kofitsl-Plus, ako aj pacientov s ochorením pečene, hyperurikémiou, dnou, nefrolitiázou uretry, žalúdočným vredom a / alebo dvanástnikovým vredom (v anamnéze), ťažkým srdcovým zlyhaním.
Dávkovanie a podávanie
Kofitsil Plus sa má užívať ústne po jedle. Aby sa znížil dráždivý účinok lieku na gastrointestinálny trakt, tablety sa majú užívať s vodou, mliekom alebo alkalickou minerálnou vodou.
Zvyčajne sa Kofitsil Plus užíva každé 4 hodiny, 1 tableta. Pri bolestivom syndróme sa môže jedna dávka zvýšiť na 2 tablety. Dávka odpadu je: stredná - 3 - 4 tablety, maximálne - 8 tabliet.
Bez lekárskeho predpisu a následného sledovania by dospelí nemali užívať liek viac ako 5 dní ako analgetikum a pre deti od 15 rokov a dospelých dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum. Ďalšie schémy a dávky lieku Koftil-Plus používa lekár.
Liek nie je predpísaný ako analgetikum pre adolescentov mladších ako 18 rokov a ako antipyretikum pre deti do 15 rokov s akútnymi ochoreniami dýchacích ciest spôsobenými vírusovými infekciami v dôsledku rizika Reyya syndrómu (encefalopatia a akútna tuková pečeň s akútnym zlyhaním pečene).
Vedľajšie účinky
Počas liečby sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky: erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu, nauzea, gastralgia, vracanie, nefrotoxicita, hepatotoxicita, zvýšený krvný tlak, tachykardia, bronchospazmus, bolesť hlavy, závrat, hemoragický syndróm (krvácanie z dutín, purpura atď.), hypokoagulácia, tinitus, hluchota, poruchy zraku, zníženie agregácie krvných doštičiek, poškodenie obličiek s papilárnou nekrózou, alergické reakcie (vrátane Lyellovho syndrómu, Stevens-Johnson).
U detí s Kofitsilom-Plus sa môže vyvinúť Reyeov syndróm, prejavujúci sa ako poruchy mentálneho a nervového systému, vracanie, metabolická acidóza, hyperpyrexia a funkčné poruchy pečene.
Špeciálne pokyny
Pri dlhodobom používaní lieku Kofitsil-Plus je potrebné sledovať periférnu krv a funkčný stav pečene.
Kyselina acetylsalicylová spomaľuje zrážanlivosť krvi, takže v prípadoch, keď pacient bude mať operáciu, má varovať lekára pred podaním drogy.
Kyselina acetylsalicylová, užívaná v nízkych dávkach, znižuje vylučovanie kyseliny močovej. V tomto ohľade je u pacientov s vhodnou predispozíciou v niektorých prípadoch možný výskyt dnových záchvatov.
Počas liečby musíte prestať používať etanol, čo je spojené so zvýšeným rizikom gastrointestinálneho krvácania.
Pri užívaní lieku Kofitsil-Plus vo vysokých dávkach (až 8 tabliet denne) môže časť lieku kofeínu sťažiť koncentráciu, čo by sa malo brať do úvahy pri jazde a vykonávaní potenciálne nebezpečných typov prác vyžadujúcich koncentráciu a rýchle psychomotorické reakcie.
Lieková interakcia
Časť kyseliny liečivá acetylsalicylovú môže: zvýšiť toxicitu metotrexátu a znížením jeho renálneho klírensu, zosilňovať účinok nesteroidných protizápalových liekov, perorálnych hypoglykemických liekov, narkotických analgetík, antikoagulanty, heparín, inhibítory agregácie trombocytov, a trombolytická činidlá, sulfónamidy (vrátane kotrimoxazol) T3 (trijódtironín); znížiť účinok uricosurických liekov (sulfinpirazón, benzbromarón), antihypertenzíva, diuretiká (furosemid, spironolaktón).
Glukokortikosteroidy, etanol a lieky obsahujúce etanol zvyšujú škodlivý účinok Kofitsil-Plus na sliznicu gastrointestinálneho traktu, zvyšujú riziko vzniku gastrointestinálneho krvácania.
Liečivo zvyšuje koncentráciu barbiturátov, digoxínu, lítiových solí v plazme.
Antacidá obsahujúce ióny hliníka a / alebo horčíka, zhoršujú a spomaľujú absorpciu kyseliny acetylsalicylovej
Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu kyseliny acetylsalicylovej.
Paracetamol znižuje účinnosť uricosurických liekov. Súčasné užívanie vysokých dávok paracetamolu zvyšuje účinok antikoagulancií (zníženie syntézy prokoagulačných faktorov v pečeni).
Induktory pečeňových mikrozomálnych enzýmov (barbituráty, fenytoín, fenylbutazón, rifampicín, tricyklické antidepresíva), etanol a hepatotoxické lieky zvyšujú tvorbu hydroxylovaných aktívnych metabolitov. Toto, dokonca aj pri malom predávkovaní, môže spôsobiť ťažkú intoxikáciu.
Dlhodobé užívanie barbiturátov znižuje účinnosť paracetamolu. Súčasné používanie etanolu a paracetamolu zvyšuje riziko hepatotoxického účinku.
Riziko hepatotoxicity sa znižuje pri súčasnom použití s mikrozomálnymi inhibítormi oxidácie (vrátane cimetidínu).
Dlhodobé súčasné užívanie paracetamolu s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi zvyšuje riziko vzniku renálnej papilárnej nekrózy a "analgetickej" nefropatie, nástupu konečného štádia zlyhania obličiek.
Súčasné dlhodobé užívanie vysokých dávok paracetomolu so salicyláty zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra alebo obličiek.
Diflunisal zvyšuje plazmatickú koncentráciu paracetamolu o 50%, čo zvyšuje riziko hepatotoxicity.
Myelotoxické lieky zvyšujú prejavy hematotoxicity Kofitsil-Plus.
Kofeín patrí k antagonistom adenozínu (pri súčasnom použití môže byť potrebné zvýšenie dávok adenozínu).
Pri súbežnom užívaní kofeínu s barbiturátmi je možné použiť primidón, antikonvulzíva (deriváty hydantoínu, najmä s fenytoínom), zvýšený metabolizmus a zvýšenie klírensu kofeínu; s perorálnymi kontraceptívami, cimetidín, disulfiram, ciprofloxacín, norfloxacín - zníženie metabolizmu kofeínu v pečeni (zvýšenie jeho koncentrácie v krvi a oneskorená eliminácia).
Meksiletín znižuje elimináciu kofeínu na 50%, nikotín - zvyšuje mieru jeho eliminácie.
Veľké dávky kofeínu môžu spôsobiť výrazné zvýšenie krvného tlaku alebo rozvoj nebezpečných srdcových arytmií pri používaní s furazolidonom, inhibítormi monoaminooxidázy, selegilínom a prokarbazínom.
Kofeín znižuje absorpciu liekov obsahujúcich vápnik v gastrointestinálnom trakte.
Kofitsil-Plus znižuje účinok liekov na spanie a omamných látok, zvyšuje účinok, zvyšuje toxicitu a urýchľuje vstrebávanie srdečných glykozidov, zvyšuje produkciu lítnych liekov v moči.
Súčasné užívanie kofeínu s beta-blokátormi môže mať za následok vzájomné potlačenie terapeutických účinkov týchto liekov; s adrenergnými bronchodilatačnými liekmi - na ďalšiu stimuláciu centrálneho nervového systému.
Podmienky ukladania
Uchovávajte v tme, mimo dosahu detí pri teplote do 25 ° C.
Čas použiteľnosti - 2 roky.