Ibuprofen je nesteroidné protizápalové liečivo.
Forma uvoľnenia a zloženie
Liek Ibuprofen je dostupný vo forme tabliet, suspenzií, gélu, masti, čapíkov (čapíky).
Tablety ibuprofénu sú potiahnuté ružovou, okrúhle, bikonvexné. Sú umiestnené na 10 kusoch. v bunkových blistrových baleniach, potom 2 alebo 5 baleniach v kartónovom obale.
Suspenzia ibuprofénu sa predáva v sklenených fľašiach s objemom 100 g, ktoré spolu s odmerkou sú balené v kartónových škatuliach.
Gél 5% ibuprofénu na vonkajšie použitie je k dispozícii v hliníkových trubiciach s hmotnosťou 20 g, 30 g, 50 g a 100 g, ktoré sú umiestnené v balení.
Masť na vonkajšie použitie Ibuprofén 5% sa predáva v hliníkových tubách s hmotnosťou 25 g, ktoré sú umiestnené v kartónoch.
Rektálne čapíky pre deti Ibuprofen sú k dispozícii v 5 kusoch. v blistroch, s kartónovou škatuľou obsahujúcou 2 takéto obaly.
Účinnou zložkou lieku Ibuprofen je ibuprofén, ktorý má protizápalový, analgetický a mierny antipyretický účinok.
Tablety ibuprofénu obsahujú ibuprofén (200 mg) a pomocné látky: zemiakový škrob, koloidný oxid kremičitý, stearát horečnatý, včelí vosk, vanilín, jedlá želatína, pšeničná múka, hydroxykarbonát horečnatý, povidón s nízkou molekulovou hmotnosťou, oxid titaničitý, farbivo azorubín, sacharóza.
Suspenzia ibuprofénu obsahuje 100 mg ibuprofenu a pomocné látky: karboxylát sodný metylcelulóza, kremofóru RH-40, kremičitan horečnato-hlinitý, propylénglykol, glycerín, sacharóza, propylhydroxybenzoát, metylhydroxybenzoát, hydrogénfosforečnan sodný, propylhydroxybenzoát, metylhydroxybenzoát, hydrogénfosforečnan sodný, citrát, citrónová smotana, citrát, kyselina citrónová, glycerol, sacharóza, propylhydroxybenzoát, metylhydroxybenzoát. , farbivo oranžovo žltá, čistená voda.
Gél 5% Ibuprofen sa skladá z ibuprofenu (50 mg) a pomocných látok: karbomér 940, etanol, propylénglykol, metyl-para-hydroxybenzoát, trietanolamín, dimexid, levanduľový olej, necyklický olej, purifikovaná voda.
Zloženie masti 5% ibuprofénu zahŕňa ibuprofén (5 g) a pomocné látky: makrogol 1500, dimexid, makrogol 400.
Rektálne čapíky Ibuprofen obsahuje ibuprofen (60 mg) a tuhý tuk.
Indikácie na použitie
Tablety ibuprofenu sa používajú u dospelých a detí po 6 rokoch s nasledujúcimi patologickými stavmi:
- Zápalové procesy chrbtice a kĺbov (dnavá artritída, osteoartróza, ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída);
- Mierna bolesť rôzneho pôvodu (bolesť hlavy, bolesť zubov, migréna, myalgia, neuralgia, primárna algomenorea, posttraumatická bolesť, pooperačná bolesť);
- Febrilný syndróm pri infekčných ochoreniach a nachladnutí.
Tablety ibuprofénu sú určené na symptomatickú liečbu a neovplyvňujú progresiu ochorenia.
Suspenzia ibuprofénu sa používa u dojčiat a malých detí, ako aj u dospelých s takýmito chorobami a stavmi:
- Syndróm slabého a stredne ťažkého bolesti, vrátane bolesti zubov, bolestivého čapu, bolesti hlavy, migrény, bolesti svalov a kĺbov, bolesti uší;
- Zvýšená telesná teplota pre nachladnutie, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest, chrípku, faryngitídu, detské infekcie po očkovaní;
- Algomenorea, adnexitída;
- Traumatický zápal mäkkých tkanív.
Gél 5% a maz 5% Ibuprofen je predpísaný pri liečbe nasledujúcich patologických stavov:
- Degeneratívne a zápalové ochorenia muskuloskeletálneho systému;
- Zhoršenie dny;
- Bolesť s reumatizmom;
- Periartritída na plese;
- Deformácia osteoartritídy;
- Ankylozujúca spondylitída;
- Osteochondróza s radikulárnym syndrómom;
- ischias;
- ischias;
- Myalgia, lumbago, bursitída, tendovaginitída, tendonitída, zranenia bez narušenia integrity mäkkých tkanív.
Ibuprofenové čapíky sa používajú u detí vo veku 3 mesiacov - 2 roky v takýchto podmienkach:
- Syndróm miernej alebo slabej bolesti (bolesť zubov, bolesť hlavy a bolesť ucha, bolesť pri poškodení väzov);
- Horúčka s akútnymi respiračnými infekciami, chrípkou, infekčnými ochoreniami v období po očkovaní.
kontraindikácie
Tablety ibuprofénu sú kontraindikované v prípade nasledujúcich ochorení a stavov:
- Erozívne a ulceratívne lézie tráviaceho systému pri exacerbácii (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, ulceratívne lézie žalúdka a dvanástnika);
- Zápalové procesy v čreve;
- Intrakraniálne krvácanie;
- Gastrické krvácanie;
- Hypokoagulácia, hemofília, hemoragická diatéza;
- Závažné ochorenie pečene vrátane závažného zlyhania pečene;
- Ťažké ochorenie obličiek;
- Zvýšená individuálna citlivosť na zložky lieku.
Tablety ibuprofénu sa neodporúčajú deťom do 6 rokov.
S opatrnosťou je liek predpísaný pacientom, ktorí trpia takými patológiami:
- Koronárna choroba srdca, arteriálna hypertenzia, srdcové zlyhanie;
- Ochorenia periférnych artérií, cerebrovaskulárnych ochorení;
- Cukrovka, dyslipidémia;
- Kolitída, enteritida, gastritída.
Masť a gél Ibuprofen sa nepoužíva v prípade takých ochorení a stavov:
- Porušenie integrity pokožky;
- Ekzém, plačúca dermatóza;
- Poruchy hematopoézy;
- Aspirínová triáda;
- Precitlivenosť na zložky lieku.
Existujú nasledujúce kontraindikácie pre použitie čapíkov ibuprofenu:
- Ulcerózne lézie gastrointestinálneho traktu, gastrointestinálne krvácanie;
- Zápalové ochorenie čriev;
- Hemofília, leukopénia, hypokoagulácia;
- Zlyhanie pečene alebo obličiek;
- hypokaliémia;
- Strata sluchu;
- Precitlivenosť na liekové zložky alebo kyselinu acetylsalicylovú.
Sviečky ibuprofénu sa užívajú s opatrnosťou, ak dieťa trpí ulceróznou kolitídou, gastritídou, urtikáriou, bronchiálnou astmou. Pri predpisovaní tohto lieku pri užívaní nepriamych antikoagulancií, diuretík, protidoštičkových látok, glukokortikosteroidov, liekov na zníženie krvného tlaku sa musí venovať pozornosť.
Dávkovanie a podávanie
Predpísané tablety ibuprofénu:
- Reumatoidná artritída - 800 mg trikrát denne;
- Ankylozujúca spondylitída a osteoartritída - 400-600 mg 3-4 krát denne;
- Syndróm strednej bolesti - 400 mg trikrát denne;
- Vyvratenia a zranenia mäkkých tkanív - 600 mg 2-3 krát denne.
Denná dávka lieku by nemala presiahnuť 2,4 g.
Suspenzia Ibuprfen je predpísaný pre deti vo výške 20-40 mg / kg denne, rozdelený na niekoľko dávok. Pre dospelých používajte 200-800 mg lieku 2-3 krát denne.
Gél a masť ibuprofenu sa aplikuje na postihnuté miesto pruhom 5-10 cm a starostlivo sa vnesie do pokožky. Opakujte 3-4 krát denne, priebeh terapie 2-3 týždne.
Rektálne čapíky Ibuprofén sa používa v dávke 5-10 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa, nie viac ako 3-4 krát denne. V tomto prípade sú deti 3-9 mesiace predpísané pre 1 sviečku (60 mg) trikrát denne, ale nie viac ako 180 mg / deň. Deti vo veku 9-24 mesiacov - 1 sviečka 4-krát klope, ale nie viac ako 240 mg / deň. Keď sa čapíkové čapíky Ibuprofen používajú nie dlhšie ako 3 dni, s bolestivým syndrómom - nie viac ako 5 dní.
Vedľajšie účinky
Možné vedľajšie účinky ibuprofénu zahŕňajú:
- Nevoľnosť, vracanie, zápcha, plynatosť, hnačka, strata chuti do jedla;
- Bronchospazmus, dýchavičnosť;
- Opuch očných viečok a spojoviek, podráždenie a suchosť očí, dvojité videnie alebo rozmazané videnie, hluk alebo tinitus, porucha sluchu;
- Nervozita, úzkosť, nespavosť, závrat, bolesť hlavy, depresia, ospalosť, psychomotorická agitácia;
- Zvýšený krvný tlak, tachykardia, zlyhanie srdca;
- Leukopénia, agranulocytóza, trombocytopenická purpura, trombocytopénia, anémia;
- Svrbenie, kožná vyrážka, angioedém, anafylaktický šok, alergická rinitída, multiformný erytém;
- Zvýšené potenie.
Špeciálne pokyny
Tablety ibuprofénu sa neodporúčajú užívať počas tehotenstva a dojčenia. Suspenzia ibuprofenu, masť a gél sa môže užívať opatrne až v druhom a treťom trimestri gravidity.
analógy
Analogy ibuprofénu zahŕňajú: Ibuprof, Ibupron, Dolgit, Burana, Brufen, Bren, Nurofen, Bonifen, Advil, Reumafen, Profen, Ipren, Ibusan.
Podmienky ukladania
Ibuprofen by sa mal skladovať na miestach, ktoré nie sú prístupné slnečnému žiareniu pri teplotách do 25 ° C. Čas použiteľnosti - 2 roky.