Ibufen - nesteroidné protizápalové činidlo.
Forma uvoľnenia a zloženie
Lieková forma Ibufena - perorálna suspenzia so sladkou chuťou a oranžovou vôňou. K dispozícii v fľašiach z tmavého skla s objemom 100 ml, doplnené odmerkou.
Účinnou zložkou lieku je ibuprofén, v 5 ml sirupu obsahuje 100 mg.
Ako pomocné zložky je možné uviesť dihydrát fosforečnanu sodného, kremičitan horečnatý, glycerol, kremofor RH 40, sodnú soľ karboxymetylcelulózy, sacharózu, metylhydroxybenzoát, krospovidón, monohydrát kyseliny citrónovej, propylénglykol, purifikovanú vodu, purifikovanú vodu, propylhydroxybenzoát, krospovidón, monohydrát kyseliny citrónovej, propylénglykol, purifikovanú vodu, sacharinát sodný, propylhydroxybenzoát, krospovidón, monohydrát kyseliny citrónovej, propylénhydroxybenzoát
Indikácie na použitie
Ibufen je určený na symptomatickú liečbu - znižuje bolesť a závažnosť zápalového procesu počas doby užívania, ale nemá žiadny vplyv na progresiu základného ochorenia. Táto dávková forma je určená špeciálne pre deti, ale dospelí môžu užívať aj drogu.
Takže Ibufen platí:
- Na zmiernenie bolesti rôzneho pôvodu, vrátane angíny, neuralgie, algodimenorey a zápalových procesov v panve, artritídy, radikulitídy, burzitídy, myalgie, artralgie, ossalgie, neuralgickej amyotrofie, tendovaginitídy, tendinitídy, bolesť hlavy, bolesť zubov, migréna, bolesť v ušiach a hrdle, post-traumatická a pooperačná bolesť atď.
- Na zníženie zvýšenej telesnej teploty v dôsledku akútnych respiračných infekcií, chrípky, infekcií detí, očkovaní atď.
- Pri liečbe degeneratívnych a zápalových ochorení muskuloskeletálneho systému, ako je ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída), artritída pri SLE, osteochondróza, persona-Turnerova choroba a dnová, psoriatická, reumatoidná, juvenilná, chronická a juvenilná artritída.
kontraindikácie
Ibufen je kontraindikovaný v:
- Známa precitlivenosť na ibuprofén, kyselinu acetylsalicylovú (ASA) alebo akékoľvek iné NSAID;
- Precitlivenosť na pomocnú zložku;
- História vývoja bronchospazmu po podaní ASA alebo iných NSAID;
- Nosové polypy;
- Nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy;
- Exacerbácia žalúdočných vredov alebo dvanástnikového vredu;
- angioedém;
- Ťažká funkcia pečene / obličiek;
- Strata sluchu;
- Hemofília, hemoragická diatéza alebo iné poruchy koagulácie.
Liek je kontraindikovaný u detí do 6 mesiacov alebo s hmotnosťou menej ako 7 kg. Deti vo veku 6 - 12 mesiacov Ibufen sa môže podávať len na lekársky predpis.
Liek je možné použiť, ale pod prísnym lekárskym dohľadom s:
- dyslipidémie;
- Koronárna choroba srdca;
- Prítomnosť infekcie Helicobacter pylori;
- Peptický vred a 12 dvanástnikové vredy;
- Nefrotický syndróm;
- Obštrukčné pľúcne ochorenia a bronchiálna astma;
- Cerebrovaskulárne choroby;
- Cirhóza pečene s portálnou hypertenziou;
- hyperbilirubinémia;
- Ťažké somatické choroby;
- Porucha funkcie pečene / obličiek;
- Leukopénia, anémia;
- Potreba dlhodobého užívania drogy;
- Ochorenia periférnych artérií;
- Diabetes mellitus.
- Ťažké srdcové zlyhanie.
- hypertenzia;
Veľmi opatrný je Ibufen predpísaný aj pre starších pacientov, ľudí, ktorí zneužívajú alkohol a / alebo fajčiarov.
Opatrné matky s bolesťou a horúčkou môžu užívať liek, ale v prípade potreby sa odporúča dlhodobá liečba a / alebo vo vysokých dávkach (viac ako 800 mg denne) na prerušenie dojčenia.
V 3. trimestri tehotenstva je ibuprofén kontraindikovaný. V 1 a 2 trimestroch je liek predpísaný len vtedy, ak očakávaný prínos pre ženy prevažuje nad potenciálnym rizikom pre plod.
Dávkovanie a podávanie
Liek sa má užívať po jedle. Bezprostredne pred užitím dobre pretrepte fľašu (na homogenizáciu sirupu).
Deti spravidla dostávajú 5-10 mg ibuprofenu na kilogram telesnej hmotnosti. Maximálna prípustná denná dávka je 20-30 mg / kg.
Keďže 5 ml suspenzie obsahuje 100 mg ibuprofénu, priemerné jednorazové a denné dávky sú nasledujúce:
- Od 6 do 12 mesiacov (7-9 kg): 2,5 ml a 7,5 ml (50 mg a 150 mg ibuprofenu);
- 1-3 roky (10-15 kg): 2,5 ml a 7,5-10 ml (50 a 150 až 200 mg);
- 3-6 rokov (16-20 kg): 5 ml a 15 ml (100 a 300 mg);
- 6-9 rokov (21 - 30 kg): 5 ml a 20 ml (100 a 400 mg);
- 9-12 rokov (31-41 kg): 10 ml a 30 ml (200 a 600 mg);
- Viac ako 12 rokov: 10 ml a 40 ml (200 a 800 mg).
Užívajte liek v intervaloch 6-8 hodín, t.j. nie viac ako 4 krát denne.
Ibufen už nemôžete používať:
- 3 dni - ako febrifuge;
- 5 dní - ako anestetikum.
Vedľajšie účinky
Pri používaní lieku Ibufena sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:
- Zápcha alebo hnačka, pálenie záhy, nevoľnosť a / alebo vracanie, strata chuti do jedla, bolesť brucha, plynatosť, zvýšená aktivita pečeňových transamináz; v zriedkavých prípadoch krvácanie z gastrointestinálneho traktu, erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu;
- Zvýšený krvný tlak, tachykardia, zlyhanie srdca;
- Bolesť hlavy, úzkosť, závrat, dezorientácia, agitovanosť, ospalosť, depresia; zriedkavo - aseptická meningitída, zhoršenie zraku;
- Agranulocytóza, anémia, trombocytopénia, leukopénia;
- Polyúria, alergická nefritída, cystitída; zriedkavo zvýšenie koncentrácie kyseliny močovej v krvnom sére, renálna dysfunkcia, nefrotický syndróm, akútne zlyhanie obličiek;
- Vyrážka, svrbenie, žihľavka; zriedkavo syndrómy Lyell a Steven-Johnson, angioedém; v prítomnosti predispozície - alergická rinitída, bronchospazmus.
Špeciálne pokyny
Ak chýba analgetický účinok do 3 dní alebo antipyretikum na 2 dni, mali by ste prestať užívať Ibufen a poraďte sa s lekárom.
Pri dlhodobej liečbe môže dôjsť k poškodeniu slizníc gastrointestinálneho traktu, vzniku krvácania a vzniku peptických vredov. Z tohto dôvodu pacienti vyžadujú pravidelné sledovanie funkcií pečene a obličiek, ako aj obrázky periférnej krvi.
Liečivo obsahuje cukor, ktorý sa musí brať do úvahy pri liečbe pacientov s cukrovkou.
Treba mať na pamäti, že ibuprofén:
- Znižuje účinok diuretík a antihypertenzív;
- Zvyšuje účinok antikoagulancií;
- Môže vytesňovať perorálne hypoglykemické látky, deriváty hydantoínu, nepriame antikoagulančné látky a zlúčeniny sulfonylmočoviny z plazmatických zlúčenín;
- Zvyšuje koncentráciu uhličitanu lítneho v krvnej plazme;
- Zvyšuje toxicitu metotrexátu a baclofénu.
Pri súčasnom používaní Ibufenu s:
- Kyselina acetylsalicylová - koncentrácia ibuprofenu v krvi klesá;
- GCS - zvyšuje riziko vedľajších účinkov z gastrointestinálneho traktu;
- Warfarín - možné zvýšenie krvácania, tvorba hematómov a vylučovanie krvi močom;
- Kolestiramín - dochádza k miernemu zníženiu absorpcie ibuprofénu;
- Hydroxid horečnatý - zvyšuje počiatočnú absorpciu ibuprofenu.
analógy
Brufen SR, Advil, Advil Liquid Dzhels, ArtroKam, Bonifen, Ibuprom, Burana, Debblok, Ibuprom Max, Nurofen, Ibuprofen, Nurofen Express, Nurofen aktívny, Solpaflex, MIG 400, Faspik.
Podmienky ukladania
Ibufen uchovávajte na tmavom mieste pri izbovej teplote. Skladovateľnosť je 3 roky, po otvorení fľaše je suspenzia vhodná do 6 mesiacov.